ČD bike

V rámci Českých drah je možné si přímo na nádraží zapůjčit kolo. První dvě půjčovny byly zprovozněny v roce 2003 v Jičíně a Trutnově. Všechny půjčovny ČD jsou vybaveny koly s odborně prováděným servisem. Ve vybraných půjčovnách kol jsou k dispozici také elektrokola, dětská kola, koloběžky a dětské cyklosedačky. Kolo je možné si dopředu rezervovat. Vypůjčené kolo je možné zdarma převézt vlakem po vybraných tratích blíže k cíli cesty. Zdarma je také možné kolo uschovat ve vybraných stanicích vybavených úschovnou zavazadel.

Po celodenním výletu není nutné kolo vracet v místě, kde bylo kolo vypůjčeno, lze ho většinou vrátit i v jiných stanicích.
Podrobné info je možné najít na webových stránkách Českých drah.

HOMEPORT

Společnost HOMEPORT se na městské sdílení kol začala specializovat v roce 2006. První spuštěný bikesharingový provoz se otevřel v roce 2009 ve francouzském městě La-Rochelle, kde je provozován až dodnes. V současné době úspěšně provozuje systémy ve Spojeném království, Francii, Polsku, Saudské Arábii a také v České republice v Karlíně, kde má firma sídlo. HOMEPORT se zabývá stanicovým typem BSS, které sama vyvíjí (hardware i software).

V současných systémech má dohromady přes 3 000 kol a 450 stanic. V Karlíně se nachází stanicový systém s devíti stanicemi, který slouží převážně k testování stále se vyvíjejících součástí systému a k propagaci, ale který je samozřejmě přístupný i veřejnosti. V současné době zavádí do svých systémů nově vyvinuté elektrokolo, uzpůsobené pro městský, celoroční, venkovní provoz.
Podrobné info je možné najít na webových stránkách Homeportu a projektu v Praze Karlín.

Rekola

Rekola vznikla na základě myšlenky komunitního sdílení kol, a začala fungovat v roce 2014 a v současné době běží v pěti městech České republiky. Tento systém je bezstanicový, jsou v něm narůžovo nabarvená rekola, kterých je v České republice dohromady přibližně 300 kusů a je možné se s nimi pohybovat pouze v rámci dané zóny. Téměř každé růžové rekolo je originál, rekonstruovaný z původních komponentů značek Liberta, Favorit nebo Lady 26, doplněných o nové díly tak, aby splňovalo všechny parametry bezpečného a pohodlného městského kola.

Celý systém funguje na základě mobilní aplikace, kde se člověk zaregistruje, půjčí kolo získáním kódu k zámku a pak následném vrácení v rámci stanovené zóny.
Podrobné info je možné najít na webových stránkách Rekol.